

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 35 W |
| Peak Pulse Current | 5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 3.8 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3 V |
| Clamping Voltage | 7 V |
| Peak Pulse Power | 35 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 25 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 13 pF |
Stock: 6464
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07968
Ext.Price$0.07968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07968 | $0.07968 |
| 10 | $0.03984 | $0.39840 |
| 50 | $0.03684 | $1.84200 |
| 100 | $0.03407 | $3.40700 |
| 500 | $0.03150 | $15.75000 |
| 1000 | $0.02913 | $29.13000 |
| 3000 | $0.02694 | $80.82000 |
| 5000 | $0.02491 | $124.55000 |
| 10000 | $0.02303 | $230.30000 |
