DESD3V3S1BL-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
DESD3V3S1BL-7B
Datasheet:
Description:
TVS Diodes X1-DFN1006-2 SMD/SMT Working Voltage:3.3 V Breakdown Voltage:6.5 V Clamping Voltage:7 V Peak Pulse Power:35 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Zener
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage3.3 V
Max Power Dissipation35 W
Peak Pulse Current5 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage6.5 V
Max Reverse Leakage Current100 nA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage3.8 V
Reverse Standoff Voltage3.3 V
Clamping Voltage7 V
Peak Pulse Power35 W
Power Line ProtectionNo
Number of Bidirectional Channels1
Schedule B8536300000
Voltage ESD Contact25 kV
Voltage ESD Air Gap30 kV
Diode Capacitance13 pF